Przygotowanie do kolonoskopii
Poznaj zalecenia ogólne dla pacjentów ambulatoryjnych.

- W dniu poprzedzającym kolonoskopię, od rana zaleca się dietę ubogoresztkową.
Można spożywać tylko: bulion (czysty rosół), jajka na miękko, serki kremowe (bez pieczywa), klarowy kisiel, dobrze schłodzoną herbatę. Nie wolno pić kawy i innych nieprzezroczystych płynów oraz jeść cukierków czekoladowych lub czekolady Można ssać cukierki typu landrynka. - W dniu badania nie można jeść, można pić przezroczyste płyny (mogą być słodzone).
- Trzy dni przed badaniem nie wolno spożywać siemienia lnianego, pokarmów z makiem i pokarmów roślinnych zawierających pestki np. winogron, kiwi, fig, arbuzów, pomidorów itp.
- W razie wystąpienia nudności prosimy zwolnieć tempo wypijanych płynów lub zrobić godzinną przerwę.
- Normalną reakcją w czasie przygotowywania się do badania będą liczne wypróżnienia, pod koniec treścią płynną.
- W przeddzień i w dniu badania należy zażyć zwykle przyjmowane leki. Jedynym wyjątkiem są tabletki zawierające żelazo. Ich przyjmowanie należy przerwać 2 tygodnie przed badaniem. W przypadku cukrzycy dawki i sposób przyjmowania leków musi być ustalony z prowadzącym lekarzem. O ile dysponują państwo glukometrem dobrze jest włączyć kontrolę glikemii 3 x na dobę w przeddzień i w dniu badania. Przyjmowanie leków wpływających na krzepliwość krwi należy skonsultować z lekarzem, który ma wykonać badanie.
- Na kolonoskopię najlepiej zgłosić się z osobą towarzyszącą.
- Jeśli korzystacie państwo z okularów, prosimy je zabrać.
- W razie pytań prosimy dzwonić. W razie rezygnacji z badania prosimy o powiadomienie nas.
- Płyny wypijane w czasie przygotowania muszą być niegazowane
- Z powodu dobrej skuteczności i największego bezpieczeństwa zalecamy środek służący do przygotowania jelita pod nazwą Fortrans. Czasem jednak jest on źle tolerowany z powodu niezbyt dobrego smaku (nudności, wymioty, bóle brzucha). Jeśli wypicie fortransu okazuje się z tego powodu niemożliwe, zalecamy inny, smaczniejszy preparat: CitraFleet Pozwala on uzyskać zbliżony stopień oczyszczenia jelita, ale przy znacznie mniejszej częstości działań niepożądanych. Zaleca się jednak przygotowanie wyłącznie fortransem w następujących przypadkach: niewydolność nerek, ciąży, podejrzenia lub istnienia nieswoistej choroby zapalnej jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, Choroba Crohna), pilnej kolonoskopii z powodu obfitego krwawienia z odbytnicy.
W aptece wymagana jest recepta.
PRZYGOTOWANIE FORTRANSEM
Dla poprawy smaku środek można rozpuszczać w soku jabłkowym rozcieńczonym pół na pół z wodą lub dodać soku cytrynowego, roztwór można także schłodzić w lodówce. Przed wypiciem każdej saszetki Fortransu należy połknąć 1 saszetkę Espumisanu Easy.
Kolonoskopia przed godziną 11:00
W dniu poprzedzającym badanie około godziny 18:00 rozpuścić każdą z 4 torebek w 1l. wody. Przygotowany roztwór (41.) należy wypić 4-5 godzin (1 szklanka co 15-20 minut).
Kolonoskopia między godzinami 11:00 a 15:00
W dniu poprzedzającym badanie około godziny 18:00 rozpuścić 2 torebki w 2l. wody Przygotowany roztwór wypić w ciągu 2-3 godzin (1 szklanka co 15-20 minut).
W dniu badania rano rozpuścić 2 torebki w 2l. wody i od godziny 6:00 w ciągu 2-3 godzin wypić przygotowany roztwór (1 szklanka co 15-20 minut).
Koloonoskopia po godzinie 15:00
W dniu poprzedzającym badanie około godziny 18:00 rozpuścić 2 torebki w 21. wody. Przygotowany roztwór wypić w ciągu 2-3 godzin (1 szklanka co 15-20 minut) W dniu badania rano rozpuścić 2 torebki w 21. wody i od godziny 9:00 w ciągu 2-3 godzin wypić przygotowany roztwór (1 szklanka co 15-20 minut).
PRZYGOTOWANIE CITRAFLEETEM
Przed wypiciem każdej saszetki Citrafleetu należy połknąć 1 saszetkę Espumisanu Easy.
Kolonoskopia przed godziną 15:00
W przeddzień badania około godziny 19:00 wsypać zawartość pierwszej saszetki do filiżanki zimnej wody (około 150 ml). Mieszać przez 2-3 minuty. Jeżeli zawartość rozgrzeje się podczas mieszania, należy odczekać do momentu ochłodzenia przed wypiciem całego roztworu. Zawiesinę należy wypić natychmiast po przygotowaniu. Będzie ona mętna. Potem w ciągu 2 godzin wypić 2 l. dowolnego, przezroczystego, niegazowanego płynu (np. przezroczysty sok, bulion, osłodzona lub nie, jasna herbata lub inne bezalkoholowe napoje ).
W dniu badania około godziny 6:00 rano wsypać zawartość drugiej saszetki do filiżanki zimnej wody (około 150 ml) i postąpić analogicznie jak w dniu poprzednim. Potem jak w dniu poprzednim w ciągu 2 godzin wypić 2 l. płynu.
Kolonoskopia po godzinie 15:00
W dniu badania około godziny 6:00 rano wsypać zawartość pierwszej saszetki do filiżanki zimnej wody (około 150 ml) Mieszać przez 2-3 minuty. Jeżeli zawartość rozgrzeje się podczas mieszania, należy odczekać do momentu ochłodzenia przed wypiciem roztworu. Zawiesinę należy wypić natychmiast po przygotowaniu. Będzie ona mętna Potem w ciągu 2 godzin wypić 2 l. dowolnego, klarownego płynu (np. przezroczysty sok, bulion, osłodzona lub niejasna herbata lub inne bezalkoholowe napoje). Następnie około godziny 10:00 rano wsypać zawartość drugiej saszetki do filiżanki zimnej wody (około 150 ml). Powtórzyć wszystkie czynności jak 2 godziny wcześniej czyli wymieszać, wypić. W ciągu następnych 2 godzin (10:00-12:00) wypić następne 2 l. płynu.